Organizowanie ślubu

Czy warto organizować wesele?

Mówi się, że ślub bez wesela to jak „lunch bez gitary i Lipski bez Siary”, ponieważ w polskiej tradycji przyjęło się, że wesele być musi. Do tego z pompą, najlepiej jak największą. W efekcie czego mamy setki godzin planowania, tysiące wydanych złotówek i wielki kłopot organizacyjny – bo „tak wypada, i trzeba”. Zwykle zwolennicy wesela przekonują, że to tradycja i wyprawia się je dla rodziny, tymczasem coraz więcej młodych osób wyłamuje się z tego schematu i wesela odpuszcza, bo w końcu to młoda para jest najważniejsza i do nich powinna należeć decyzja. Poniżej znajdziesz krótki artykuł, dotyczący tego, czy rzeczywiście warto organizować wesele. Przeczytaj koniecznie!

Zacznijmy od tego, że owszem szczęście jest bezcenne, ale środki do jego osiągnięcia są już całkiem policzalne. Wiele osób uważa, że wesele to tradycja, jest robione dla rodziny i przyjaciół. Ponadto jest oznaką chęci przynależności do rodziny i jednym z rytuałów pogłębiających więzi społeczne. Zwolennicy wesel przekonują, że „wybieranie wycieczki czy hobby zamiast wesela to zwyczaj zupełnie obcy, egoistyczny, którym młodzi ludzie dają swoim bliskim do zrozumienia, że tak naprawdę to mają ich gdzieś”. Uważają także, że o ile można zrozumieć, że para młoda rezygnuje z wesela z powodów finansowych, o tyle realizowanie swoich fanaberii kosztem wesela jest niepokojącym sygnałem.

Nie da się ukryć, że pieniądze to najczęstsza motywacja młodych ludzi, którzy planują wspólne życie. Dlatego wielu z nich od tradycji wybiera pragmatyzm i przekonuje, że szkoda im „kasy na jeden wieczór”, już o kredycie nie wspominając. Tym bardziej, że w perspektywie większość z nich czeka kredyt hipoteczny na mieszkanie.

Jeżeli chodzi o koszt wesele to ceny zaczynają się od kilkudziesięciu tysięcy złotych do górnej granicy, której tak naprawdę nie ma, ponieważ wszystko zależy od liczby gości, miejsca, zaplanowanych atrakcji, a przede wszystkim od zasobności portfela. Korzystając jednak z przelicznika na stronie slub-wesele.pl można wyliczyć, że impreza na 150 osób będzie kosztowała ponad 50 tysięcy złotych. Oczywiście w ramach tej kwoty znajduje się m.in. suknia za 2 tysiące, 400 złotych „co łaska” dla księdza, 1000 złotych na obrączki, 4 tysiące złotych na zespół oraz 30 tysięcy złotych za przyjęcie (jedzenie bez alkoholu).

Jednak koszty samej imprezy to jedna, istotna kwestia. Przyjęło się, że pieniądze z prezentów powinny zwrócić koszt wesela, ale nigdy nie wiadomo, jak się skończy. Co ciekawe, są także inne powody, dla których odchodzi się od hucznej tradycji. Niektóre pary nie są wcale młode i taneczna, mocno zakrapiana noc wcale im się nie marzy. A co z osobami nieśmiałymi? Przecież wesele to skupianie na sobie uwagi. Każdy ruch młodej pary obserwuje ponad setka oczu. Dla wielu osób to bardzo stresujące i niekomfortowe przeżycie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *