Organizowanie ślubu

Harmonogram ślubny – jak go stworzyć?

Planowanie ślubu i wesela nie jest dla młodych łatwe i wymaga sporo czasu oraz pracy. Zwykle przyjmuje się, że przygotowania do uroczystości najlepiej zacząć rok wcześniej, niekiedy wskazane jest, by niektórych rezerwacji dokonywać z jeszcze większym wyprzedzeniem. Jeśli zależy nam na danej lokalizacji lub usługach określonego fotografa, warto jak najwcześniej upewnić się, że w danym terminie będzie on wolny.

Przygotowania do wesela warto zaplanować – detali jest tak wiele, że chaotyczne zajmowanie się sprawami, o których akurat sobie przypomnimy, może zaważyć na efekcie końcowym. Ślub jak z marzeń to w dużej mierze logistyczne przedsięwzięcie, dlatego pomocne będzie opracowanie harmonogramu.

Jak stworzyć harmonogram?

Rozplanowania przedślubnych działań należy dokonać jak najwcześniej, bo da to możliwość świadomego i nienerwowego działania. Harmonogram można opracować samodzielnie lub korzystając z profesjonalnej pomocy konsultantki ślubnej. Do jego stworzenia również należy się dobrze przygotować – przy planowaniu poszczególnych punktów kluczowe będą takie informacje, jak: rodzaj ślubu (cywilny lub konkordatowy), liczba gości, budżet, jakim dysponują narzeczeni. Odpowiedź na te pytania pozwoli określić, jak wystawne będzie wesele, co na pewno wpłynie na intensywność prac.

Co powinno znaleźć się w harmonogramie ślubnym?

Każdy plan, niezależnie od indywidualnych rozwiązań, na jakie zdecydują się przyszli małżonkowie, musi zawierać kilka punktów:

1. Sprawy formalne – ustalenie terminu uroczystości w urzędzie stanu cywilnego lub kościele to jedno z pierwszych zadań, które ujęte zostaną w planie. Datę ślubu wyznaczamy jak najwcześniej, bo dopiero po uzyskaniu tej informacji, możemy podjąć dalsze działania. Do niezbędnych formalności należy również wybór świadków oraz zaproszenie gości – te sprawy możemy zaplanować jednak nieco bliżej daty uroczystości.

2. Rezerwacje – ich jak najwcześniejsze dokonanie gwarantuje, że wybierzemy salę czy orkiestrę, które będą nam odpowiadać. Najwcześniej rezerwujemy z pewnością miejsce, gdzie odbędzie się wesele, w dalszej kolejności warto zadbać o zespół muzyczny lub DJ’a oraz fotografa. Panie już kilka miesięcy przed ślubem muszą zadbać o termin u fryzjerki i kosmetyczki. Warto wcześniej pomyśleć także o takich kwestiach, jak zamówienie noclegów i transportu dla gości.

3. Zakupy – czas na wybór sukni ślubnej, jest bardzo istotny, bo wiele pań bardzo długo szuka wymarzonej kreacji. Panowie podejmują decyzje szybciej, ale również ich potrzeby muszą zostać ujęte w ślubnych harmonogramie. Bardzo ważny jest także wybór obrączek. W planie warto zawrzeć również takie drobiazgi, jak zamówienie zaproszeń czy wizytówek na weselne stoły.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *