Organizowanie ślubu

Plan na ślub – jak rozłożyć organizację ślubu w czasie?

Ślub i wesele to uroczystości, które trzeba zaplanować ze sporym wyprzedzeniem – wymuszają to zarówno terminy oczekiwania w urzędach, jak również ilość spraw, o które należy zadbać. Na przygotowania najlepiej przeznaczyć około roku – szczególnie jeśli uroczystości towarzyszy wystawne wesele. Każdej przyszłej parze młodej zależy, żeby ten dzień posiadał niesamowitą oprawę – aby nie ulec weselnej gorączce warto wcześniej opracować plan, przygotować i rozłożyć w czasie załatwienie wszystkich niezbędnych spraw.

1. Zaplanowanie budżetu

Pierwszym etapem przygotować do ślubu powinno być określenie oczekiwań obojga narzeczonych. Wyobrażenia o oprawie uroczystości wpłyną na to, jak przebiegną dalsze przygotowania. Na tym etapie warto też skonfrontować oczekiwania z możliwościami i wyznaczyć ilość środków, jakie możemy przeznaczyć na organizację ślubu.

2. Rezerwacja terminów

Możliwie najwcześniej warto zadbać o dopełnienie takich formalności, jak rezerwacja terminu w kościele lub urzędzie stanu cywilnego. Gdy wyznaczymy datę, możliwe będzie także dokonanie rezerwacji restauracji lub sali weselnej, a w dalszej kolejności – zespołu muzycznego, noclegów dla gości czy usług fotografa. Nie warto zwlekać, bo pary zwykle podejmują takie decyzje nawet rok przed wyznaczoną datą ślubu.

3. Wybór obrączek i strojów

Około pół roku przed ślubem przyszłe panny młode rozpoczynają poszukiwania wymarzonej sukienki. Taki czas jest także potrzebny, jeśli planujemy uszyć strój według własnego pomysłu. Z podobnym wyprzedzeniem warto pomyśleć również o obrączkach – wiele możliwych wzorów na pewno nie ułatwi podjęcia decyzji, a przecież następnie obrączki muszą zostać dostosowane do indywidualnych potrzeb, choćby rozmiarowo.

4. Zaproszenia

Około pół roku przed ślubem warto pomyśleć o wzorach zaproszeń. Pozwoli to na zapoznanie się z większą liczbą propozycji, ich zamówieniem i ewentualnym wypełnieniem – jeśli czynimy to własnoręcznie. Dwa – trzy miesiące przed ślubem to natomiast czas wysyłania lub osobistego wręczania zaproszeń. Im większa liczba gości, tym więcej czasu zajmą wizyty i trzeba wziąć to pod uwagę, by zaproszenia nie dotarły zbyt późno.

5. Troska o detale

Ostatni miesiąc przed ślubem to czas na zadbanie o szczegóły, które zadecydują o ostatecznym kształcie uroczystości. Planowanie fryzury, makijażu, zamówienie ślubnego bukietu, ostatnie przymiarki strojów państwa młodych, potwierdzenie wszystkich rezerwacji… narzeczonym z pewnością przyda się wsparcie bliskich osób i świadków, którzy często włączają się aktywnie w przygotowania.   

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *