Ślubne porady

Ślub w plenerze – jak go zorganizować?

Ogród pełen kwitnących kwiatów, plaża lub skraj jeziora to urokliwe plenery, jednak śluby odbywające się w takich okolicznościach kojarzą się głównie z amerykańskimi komediami romantycznymi. W Polsce takie rozwiązania nie są zbyt popularne ze względy na wiele formalności, których trzeba dopilnować. Narzeczeni poszukują jednak sposobów na uczynienie uroczystości jeszcze bardziej niezwykłą, a piękna sceneria z pewnością na długo zapadnie w pamięć młodej parze i gościom.

 

Ślub kościelny

Pary decydujące się na ślub kościelny stoją przed sporym wyzwaniem, jeśli chcą zorganizować uroczystość w plenerze. Kodeks prawa kanonicznego jednoznacznie wskazuje świątynię jako miejsce zawierania ślubu. Dopuszczalne jest jednak organizowanie uroczystości w „odpowiednim miejscu” po uzyskaniu zgody biskupa. Prośbę należy złożyć na piśmie podając konkretny powód. Rozpatrzenie podania może trwać nawet rok i niestety bardzo trudno jest uzyskać zgodę, dlatego wielu narzeczonych ostatecznie decyduje się na urokliwe kapliczki.

W uzyskaniu zgody na ślub poza kościołem może pomóc znajomy ksiądz. Jeśli narzeczeni są blisko związani ze swoją parafią, wstawiennictwo proboszcza może okazać się decydujące.

Ślub cywilny

Wraz z początkiem 2015 roku w życie weszły zmiany, które znacznie ułatwiają narzeczonym zorganizowanie ślubu poza urzędem stanu cywilnego. Taka możliwość istniała już wcześniej, ale zakładała występowanie „uzasadnionych przyczyn”, a ocena danego przypadku zależała od interpretacji urzędnika. Śluby w szpitalu lub zakładzie karnym zawierane były bardzo często, ale nie zawsze zezwalano na uroczystości w plenerze.

Nowe przepisy wprowadzają rozwiązania bardzo korzystne z punktu widzenia par, którym zależy na nietypowej oprawie ślubu. Jedynym warunkiem jest, aby wybrane przez narzeczonych miejsce nie zakłócało powagi i dostojeństwa ceremonii oraz gwarantowało bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom. Na pewno nie będzie więc przeciwwskazań, by złożyć przysięgę w zabytkowym dworku czy ogrodzie. Jednak pary marzące o ekstremalnym ślubie raczej nie będą mogły urzeczywistnić swoich fantazji. Skok ze spadochronem, uroczystość pod wodą czy na znacznej wysokości to na razie zbytnia ekstrawagancja, na którą raczej nie uzyskamy zgody.

Ślub w plenerze z pewnością wymaga nieco więcej przygotowań niż tradycyjna uroczystość. Należy pamiętać również o opłatach – ustawa reguluje ich wysokość, wskazując, że nie mogą przekraczać połowy średniego wynagrodzenia. Narzeczeni muszą także zadbać o przygotowanie dekoracji, warto pomyśleć także o namiocie, na wypadek, gdyby pogoda nie dopisała.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *